پرش به محتوا
خانه پرواز

خانه پرواز ؛ باززنده سازی معماری سنتی اسپانیا

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه پرواز (Fly House) در مایورکا (Majorca)، یکی از زیباترین جزایر کشور اسپانیا (Spain) ساخته شده است. این جزیره با مناظر طبیعی و ساختمان های سنگی اش، هر ساله میزبان تعداد زیادی توریست از سراسر نقاط دنیاست. در سال 2020 میلادی، معماران کمپانی معماری Beef پروژه ی طراحی و اجرای خانه پرواز را کلید زدند. آن ها امیدوار بودند که این واحد مسکونی 403 متر مربعی بتواند به نقطه ی عطفی در تاریخ معماری مایورکا تبدیل شود . در ادامه ی این مطلب، شما را به تماشای مهم ترین ویژگی های خانه پرواز خواهیم برد. پس لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

خانه پرواز

خانه پرواز
خانه ی پرواز

 

نمای خاص خانه پرواز

تیم معماران Beef تصمیم گرفتند که تکنیک های معماری و متریال سنتی مایورکا را در طرح خود بازتاب دهند. برای رسیدن به این هدف نیز از سنگ های معدنی محلی برای نماسازی بهره گرفتند. اما بگذارید که نکته ی جذابی را با شما در میان بگذاریم. آن هم اینکه، این تکنیک خاص نماسازی در سال 2018 میلادی به عنوان میراث فرهنگی ناملموس ثبت جهانی شده است.

خانه پرواز

خانه پرواز
فضاهای داخلی پرواز

خانه پرواز

نمای این خانه  علاوه بر زیبایی بی نظیر و چشمگیر، خاصیت دیگری نیز دارد. این نمای به ظاهر ساده می تواند نقش مهمی در حوزه ی صرفه جویی در مصرف انرژی بازی کند. شاید می پرسید چرا؟ بگذارید رازی را با شما در میان بگذاریم. به کمک سنگ های محلی مایورکا می توان خانه را در طول تابستان های گرم اسپانیا، خنک و قابل سکونت نگاه داشت. از سوی دیگر، این نما می تواند در زمستان هم نیاز به گرم کردن فضاهای داخلی را به طرز شگفت انگیزی کاهش دهد.

خانه پرواز

خانه پرواز
نمایی دیگر از پرواز

خانه پرواز

 

ساختار فضایی خانه پرواز

یکی دیگر از عناصر به کار رفته در پروژه طراحی و اجرای خانه ی پرواز، کرکره چوبی است. این کرکره ها می توانند از ورود تابش آزار دهنده ی نور خورشید به فضاهای داخلی جلوگیری کنند. به علاوه، استفاده از آن ها به باززنده سازی تصویر خانه های سنتی اسپانیا کمک شایانی کرده است. از سوی دیگر، نباید ناگفته بماند که معماران Beef بر ایجاد و تقویت یک سیستم تهویه ی هوا در خانه پرواز تاکید زیادی داشتند. آن ها تلاش کردند که در هر طبقه از این خانه، پنجره هایی کارآمد را جانمایی کنند. به لطف تمهیدات خلاقانه ی این تیم، پنجره های خانه می توانند هوای هر طبقه را در سریعترین زمان ممکن تازه کند.

خانه پرواز

خانه پرواز
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *