پرش به محتوا
خانه LSC

خانه LSC ؛ پاسخی از قلب قرن نوزدهم به نیازهای انسان معاصر

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : خانه LSC در قلب پورتو (Porto)، دومین شهر بزرگ در کشور پرتغال (Portugal) واقع شده است. این خانه از نظر جغرافیایی، موقعیتی خاص دارد. چرا که در منطقه ای از شهر واقع شده است، که به بافت سنتی قرن نوزدهمی و خانه های مجلل بورژوازی اش معروف است. کار طراحی و اجرای این خانه 300 مترمربعی، بر عهده ی تیمی از معماران استودیوی معماری Alexandre Loureiro بود. البته، بد نیست بدانید که این پروژه در سال 2016 میلادی، یعنی حدودا پنج سال پیش به بهره برداری رسید. در ادامه ی این مطلب، شما را به تماشای مهم ترین ویژگی های طراحی خانه LSC خواهیم برد. پس با ما همراه باشید.

خانه LSC

خانه LSC
خانه LSC

تیم معماران این پروژه برای ساخت خانه LSC دو قطعه زمین باریک اما بلند را به هم متصل کردند. قطعه ی نخستین، رو به سوی خیابان اصلی دارد و قطعه ی دوم، اندکی عقب تر است. در قطعه ی نخشتین ساختمان A و در قطعه ی عقب تر، ساختمان B ساخته شد. اما یکی از جالب ترین عناصر موجود در این خانه، باغی است که در میانه ی دو بخش اصلی جانمایی شده است. در گوشه ای از این باغ هم یک کارگاه مجسمه سازی به چشم می خورد. پس همانطور که از شواهد برمی آید LSC هم یک ساختمان مسکونی است و هم یک آتلیه ی هنری!

خانه LSC

خانه LSC
فضاهای داخلی خانه LSC

عملکردهای اصلی خانه در ساختمان A واقع شده اند. البته، باید اشاره کنیم که در این پروژه سلسله مراتب به صورت عمودی سازماندهی می شوند. بنابر این توضیح، طبقه ی همکف، مناطق اجتماعی تر را در خود جای داده است. یعنی آشپزخانه و اتاق های نشیمن و غذاخوری در طبقه ی همکف هستند. البته، شاید شما هم مثل ما به وجد بیایید اگر متوجه شوید که اتاق نشیمن این خانه به روی باغ میانی گشوده خواهد شد.

خانه LSC

خانه LSC
نمای دیگر از خانه LSC

طبقه ی بالایی LSC، اتاق های خواب، سرویس های بهداشتی و اتاق رختشخورخانه را در خود جای داده است. در کنار این فضاهای خصوصی، یک کتابخانه و یک دفتر کار هم به چشم می خورند. ناگفته پیداست که سازماندهی فضایی این بخش از خانه نیز به صورت عمودی انجام شده است. این ساختمان می تواند تمامی نیازهای یک انسان معاصر را برآورده کند. در کنار این، تیم معماران Alexandre Loureiro تلاش کردند که به میراث معماری پورتو نیز بی توجه نباشند. پس در طراحی فضاهای داخلی و خارجی هم از الگوهای معماری صنعتی پرتغال بهره گرفتند و هم از آهنگ معماری مسکونی محله!

خانه LSC
پلان طبقات اول و دوم

 

خانه LSC
پلان طبقات سوم و پشت بام

 

خانه LSC
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.