پرش به محتوا
خانه OUT(SIDE)IN

خانه OUT(SIDE)IN ؛ پناهگاهی سبز در قلب طبیعت

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : تا به حال به طبیعت و مسیر رشد آن فکر کرده اید؟ همانطور که یک گیاه می تواند راه خود را از میان شکاف یک سنگ بگشاید و شکوفا گردد، یک اتاق خالی و بی نام و نشان هم می توان به خانه ای آرامش بخش و شادی آفرین تبدیل شود. در مورد خانه ای به نام OUT(SIDE)IN سخن می گوییم. این خانه در تورنتو (Toronto)، یکی از شهرهای کشور کانادا (Canada) ساخته شده است. حدوداً 290 متر مربع مساحت دارد و کار طراحی و اجرایش هم بر عهده ی آتلیه معماری RZLBD (مستقر در تورنتو) بوده است. اگر بخواهیم خانه OUT(SIDE)IN را در یک جمله توصیف کنیم، باید بگوییم که این واحد مسکونی، به معنای زندگی عمق و غنا می بخشد. در ادامه ی این مطلب، تلاش خواهیم کرد که شما را به تماشای گوشه و کنار این خانه مهمان کنیم. با ما همراه باشید.

خانه OUT(SIDE)IN

خانه OUT(SIDE)IN
نمای خانه OUT(SIDE)IN

 

ساختار خانه OUT(SIDE)IN

خانه OUT(SIDE)IN در سال جاری میلادی (2021) به بهره برداری رسیده است. اگر از بیرون به عمارت نگاه کنید، با یک شکستگی در قسمت میانی مواجه خواهید شد. اما در حقیقت، این شکستگی، حاصل تمهید خلاقانه ی تیم معماران این پروژه می باشد. به این ترتیب، دهلیزی شکل گرفته است. این دهلیز می تواند نور طبیعی و حتی هوای تازه را به فضاهای داخلی خانه بکشاند.

خانه OUT(SIDE)IN

خانه OUT(SIDE)IN
فضاهای خانه OUT(SIDE)IN

 

در انتهای جنوبی خانه، یک شومینه ی جذاب و تماشایی جانمایی شده است. در انتهای شمالی آن هم یک نورگیر به چشم می خورد. اما این نورگیر را نباید یک عنصر ساده و بی اهمیت در نظر بگیرید. در حقیقت، شاعرانه ترین تصویری که می توان از خانه OUT(SIDE)IN ثبت کرد، در قاب این نورگیر جای خواهد گرفت. ماجرا از این قرار است که تیم معماران در هنگام تعبیه ی این بازشو، به درخت در حال رشدی که در حیاط خانه قرار داشت، فکر می کردند. به مرور زمان، تاج آن درخت در قاب این نورگیر تماشایی خواهد نشست و منظره ی دلنوازی را خلق خواهد کرد.

خانه OUT(SIDE)IN

خانه OUT(SIDE)IN
طراحی خانه OUT(SIDE)IN

 

پالت متریال خانه OUT(SIDE)IN

اما بیایید که در انتهای این مطلب، کمی هم در مورد پالت متریال پروژه ی OUT(SIDE)IN سخن بگوییم. برای این خانه ی منحصر به فرد و تماشایی، دو متریال اصلی به کار گرفته شده اند. یکی آجر و آن دیگری، گچ سفید رنگ. اگر به تصاویر منتشر شده از خانه نگاه کنید، متوجه تضاد دلنشین بین این دو متریال خواهید شد. این انتخاب، دلیلی دیگر برای اثبات هوشمندی و خلاقیت تیم معماران آتلیه RZLBD است.

خانه OUT(SIDE)IN
طرح اگزونومتریک

 

خانه OUT(SIDE)IN
مقطع

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *