پرش به محتوا
مرکز Terra

مرکز Terra ؛ جایی که علم و عمل به هم می رسند

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرومرکز Terra حاصل همکاری دانشگاه علم و صنعت کونمینگ (Kunming) و شرکت معماری One University One Village می باشد. این همکاری، در راستای بهبود بخشیدن به فناوری ساخت و ساز در مناطق زلزله خیز جنوب غربی چین (China) صورت گرفته است. کار طراحی و اجرای مرکز 1328 متر مربعی Terra در سال 2019 میلادی به سرانجام رسید. این پروژه پشتوانه ای سترگ دارد. تیم معماران 1U1V پیش از آغاز مرحله ی طراحی، دوره ی فشرده ای از تحقیقات و مطالعات را پشت سر گذاشتند. در ادامه ی این مطلب، به مرور مهم ترین جزئیات طراحی مرکز Terra خواهیم پرداخت. پس لطفا با ما همراه باشید.

مرکز Terra

مرکز Terra
مرکز Terra

مرکز Terra

تیم معماران این پروژه، پیش از هر چیزی به مطالعه در خصوص وضعیت آب و هوایی کونمینگ پرداختند! آن ها می خواستند استراتژی طراحی خود را بر پایه ی واقعیات وضع موجود بچینند. به همین دلیل، هم ساختار فضایی ساختمان و هم فضاهای داخلی آن را براساس وضعیت آب و هوایی موجود  سازماندهی کردند. بنابراین، باید بگوییم که این مرکز، هم از نور و تهویه ی طبیعی بهره مند است و هم مصرف انرژی پایینی دارد. شاید عجیب به نظر برسد اما در این پروژه، هیچ تجهیزات سرمایشی و گرمایشی فعالی نصب نشده است.

مرکز Terra

مرکز Terra
فضاهای داخلی مرکز Terra

مرکز Terra

89 درصد از تمامی متریال به کار رفته در مرکز Terra محلی هستند! از این میان می توان به خاک خام محلی، شن و ماسه اشاره کرد. از سوی دیگر، هیچ ثبیت کننده ی صنعتی ای به دیوارهای مرکز اضافه نشده است. شاید از خودتان بپرسید، این یعنی چه؟ ساده است! دیوارهای مرکز Terra صد در صد قابل بازیافت هستند و عاری از هرگونه آلودگی! به علاوه، ساختار سقف ساختمان با کمک گرفتن از بامبو شکل گرفته است. ماده ای با رشد سریع و انرژی تجسم یافته ی بسیار پایین! لازم به توضیح است که انرژی تجسم یافته، به مجموع انرژی های مورد نیاز برای تولید کالا یا خدمات گفته می شود.

مرکز Terra

مرکز Terra
نمای مرکز Terra

مرکز Terra

ستون های سازه ای این ساختمان از جنس بتن آرمه هستند و در دیوارهای خاکی تراش خورده جانمایی شده اند. به این ترتیب، عملکرد کلی ساختمان، به طرز خیره کننده ای بهینه خواهد شد. از سوی دیگر، در جریان طراحی و اجرای مرکز، تیمی از کارگران روستایی آموزش دیدند و با جدیدترین متدهای ساخت و ساز آشنا شدند. پس می توان امیدوار بود که وضعیت ساخت و ساز در روستاهای چین نیز تا حد زیادی به روز شود و بهبود یابد.

مرکز Terra
ارتفاع

 

مرکز Terra
دیاگرام

 

مرکز Terra
سایت پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.