پرش به محتوا
ویلا آپولون

ویلا آپولون ؛ پرچمدار معماری دوستدار محیط زیست در یکی از جزایر یونان

تحریریه مجموعه آموزش مجازی آرک پرو : ویلا آپولون را تیمی از معماران کمپانی معماری Block722 در واسیلیکی، یکی از شهرهای کشور یونان (Greece) طراحی کردند. این پروژه مسکونی که 284 متر مربع دارد، ترکیب هوشمندانه ی اصول معماری معاصر با طبیعت به شمار می آید.  به زبان ساده تر، آپولون از بافت و زمینه ای که در آن جای گرفته است، نهایت بهره را می برد. در عین حال، هیچ تعدی و بی احترامی ای به محیط سبز همجوارش نخواهد کرد. از این نظر، می توان ادعا کرد که کاملاً ساختمانی دوستدار محیط زیست می باشد. اما این ویژگی های نایاب چگونه در یک ساختمان مسکونی تجلی یافته اند؟ در ادامه ی این مطلب، مروری خواهیم داشت بر مهم ترین جنبه های پروژه طراحی ویلا آپولون! پس لطفا تا انتهای این سفر کوتاه، با ما همراه باشید.

ویلا آپولون

ویلا آپولون
ویلا آپولون

ویلا آپولون

 

آشنایی با اصول و استراتژی طراحی ویلا آپولون

مالکین ویلا آپولون از تیم معماران Block722 یک درخواست ساده و شفاف داشتند. آن ها می خواستند خانه ای خصوصی داشته باشند تا بتوانند در آن تعطیلات آرامی را بگذرانند. این ویلا که 4 اتاق مهمان را در بر می گیرد، بر صخره ای مشرف به دریای ایونی (همان دریای یونان) جای گرفته است. در واقع، به خاطر این موقعیت جغرافیایی خاص، ورود به خانه با گذر از یک رمپ وسیع ممکن می شود. اما حتی با وجود این تمهید هوشمندانه، هنوز هم کار طراحی ویلا در چنین جغرافیایی، سخت و پر چالش است. در نهایت، تیم معماران تصمیم گرفتند که تعیین خط سقف ساختمان و پلان پروژه را به خطوط توپوگرافی طبیعی واگذار نمایند! به این ترتیب، امیدوار بودند که چیدمان خانه کاملا با منظره ی طبیعی اطرافش منطبق شود و معماری دوستدار محیط زیست، بدون هیچ کم و کاستی، به اجرا دربیاید.

ویلا آپولون

ویلا آپولون
موقعیت ویلا آپولون

ویلا آپولون

 

مروری بر پالت متریال پروژه طراحی ویلا آپولون

در پالت این پروژه، هم متریال صنعتی ای همچون بتن و گچ را خواهید دید، هم متریالی سنتی و محلی را! به علاوه، شاید شما هم مثل ما تعجب کنید اگر دریابید که گیاهان مدیترانه ای، نقش مهم و موثری را در پالت متریال ویلا آپولون ایفا می کنند. از سوی دیگر، نباید ناگفته بماند که هر کدام از اتاق های این واحد مسکونی، پنجره ای شیشه ای، از کف تا سقف دارند که منظره ی دریای ایونی را قاب می گیرد و به ساکنین خود هدیه می دهد. این پنجره ها، در قاب هایی از جنس متریال چوب چای گرفته اند و به کمک صنعتگران محلی واسیلیکی ساخته شده اند. اما کفپوش های این ویلا هم داستانی دیگر هستند. تیم معماران Block 722 با دعوت از صنعتگران ماهر شهر، سرتاسر کف ویلا را با کمک سنگ های محلی پوشاندند. در عوض، سقف ویلا به کمک چوب ساج شکل گرفت.

ویلا آپولون

ویلا آپولون
فضاهای داخلی ویلا آپولون

 

مروری بر فضاهای خارجی ویلا آپولون

فضاهای خارجی ویلا آپولون کاملا سخاوتمندانه طراحی شده اند و کاربردهای متنوعی دارند. به عنوان نمونه، در کنار استخر این ویلا یک آشپزخانه ی روباز و کاملا مجهز جانمایی شده است. به علاوه، یک منطقه ی غذاخوری هم در حیاط ویلا به چشم می خورد. البته این منطقه، مکملی برای فضاهای  نشیمن و غذاخوری داخلی به شمار می آید! به لطف چنین طراحی هوشمندانه ای، مالکین خانه می توانند از میهمانان خود به بهترین شکل ممکن پذیرایی کنند.

ویلا آپولون

ویلا آپولون
پلان

هنوز نظری ندارید ، صدای خود را به زیر اضافه کنید!


افزودن یک دیدگاه